Om oss

Välkommen till Halmstads Auktionskammare!

Halmstads Auktionskammare etablerades 1848 och är ett av Sveriges äldsta auktionshus.
Vi har lång erfarenhet av auktionsverksamhet och genomför regelbundna auktioner hela året. Vår verksamhet grundar sig på ett mycket bra samarbete mellan oss och våra uppdragsgivare, dels bland privatpersoner men också med advokat- och begravningsbyråer, museer samt bank- och försäkringsbolag.

Här kan Ni som är köpare finna det Ni söker bland möbler, måleri, grafik, porslin, glas, mattor, mynt, frimärken, smycken, kristallkronor och mycket annat från 1600-talet och fram till 1900-talets häftiga formgivning.

Numera driver vi två olika auktioner,
dels Auctionet på Verkstadsgatan 2 samt webbaktioner på Stationsgatan 58.

Vi hälsar gamla och nya kunder välkomna!

Rashit Shabani, VD