Halmstadsgruppen

Här ser ni ett urval bättre oljemålningar som Halmstads Auktionskammare haft till försäljning under årens lopp. Naturligtvis mottages även akvareller och litografier utförda av Halmstadgruppen.

Sven Jonson
Slutad seglats

Axel Olson
Vid havet

Esaias Thorén
Plangeometrisk... 1931

Stellan Mörner
Teaterscen 1954

Esaias Thorén
Stilleben med frukter

Waldemar Lorentzon
Sydeuropeisk... troligen 1924

Sven Jonson
Celest, fenomen 1961

Erik Olson
Solen 1947

Stellan Mörner
I havets närhet 1950

Esaias Thorén
På stranden 1930-tal

Esaias Thorén
Klippa vid strand

Axel Olson
Fransk fågelmarknad 1949

Axel Olson
Fiskedon

Sven Jonson
Portaler... 1951

Sven Jonson
Siesta 1953

Esaias Thorén
Komposition med fiskar