Akvarell, blandteknik & grafik

Här ser ni ett urval bättre akvareller och grafiska blad som Halmstads Auktionskammare haft till försäljning under årens lopp. Naturligtvis mottages även mindre värdefulla akvareller och litografier till försäljning.

Marc Chagall
Jonas och valfisken

Le Courbusier
Sittande figurer

Mosse Stoopendaal
Havsband med flygande...

Anna Palm
Stockholms slott

E Roberti
Bataljscen

Endre Nemes
Nakenmodell 1941

Max Walter Svanberg
Två profiler...

Robert Högfeldt
Två gubbar...

F W Hatterley
Landskapsmotiv

Wilhelm von Gegerfelt
Parkmotiv

Anna Gardell-Ericsson
Skärgård med segelbåt

Salvador Dali
1966

Joan Miro
Doymir sous la lune

Joan Miro
La biche la tosca

Joan Miro
Beth sabée 1972

Marc Chagall
Lénvolee magique 1980

A Zorn
etsning signerad daterad 1917

Litografi
E Thorén

Litografi
W Lorentzon

Litografi
S Mörner

Litografi
E Olson

Litografi
A Olson

Litografi
S Jonson

Litografi
E Olson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Mörner

Litografi
S Jonson

Litografi
S Mörner

Litografi
S Mörner

Litografi
E Olson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
S X:et Erixson

Litografi
S Jonson

Litografi
S Jonson

Litografi
A Olson

Litografi
E Olson

Blandteknik
E Thorén